Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы Татарстанның «Россия тәме " конкурсында катнашуына багышланган матбугат конференциясе уздырды»

2020 елның 24 ноябре, сишәмбе

Бүген «Татар-Информ» МАда Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Татарстан авыл хуҗалыгы товарлары җитештерүчеләренең «Россия тәме»төбәк брендларының беренче милли конкурсында катнашуына багышланган матбугат конференциясе узды.

Анда ТР авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрының беренче урынбасары Наил Залаков катнашты.

«Татарстан Республикасы конкурста катнашу өчен 22 бренд — Татарстан балы, казылык, чәк-чәк, «кичке «торты, Әгерҗе лимонады, Яшел Үзән катыгы һәм башка бик күп нәрсәләрне» Россия тәме "сайтында тәкъдим итте", — диде Наил Залаков.

Ул Татарстан җитештерүчеләренең продукциясе «янәшәдә тәмле», «авызыңны кара» номинацияләрендә катнашачак, җиңүчеләрне конкурс комиссиясе әгъзалары билгеләячәк, дип өстәде. Татарстанның барлык 22 бренды да 19 ноябрьдә башланган «безне сайлыйлар» халык тавыш бирүендә катнаша, ул бөтен ил буенча бер генә бренд җиңүче булачак.

«Конкурсның төп критерийларының берсе-продукциянең атамасында аларның килеп чыгышы, тарихи өлеше, үзенчәлекләр рецептура яки зәвыкта чагылыш. Проектта катнашучыларның барысы да ярдәм итү һәм алга таба мавыктыру федераль программасында булачак, хезмәткәрләрнең квалификациясен күтәрү, ә җиңүчеләр – ихтыяҗны һәм сатуларны арттыруга ярдәм алу мөмкинлеге алачак. Шуңа күрә без, нигездә, әлеге конкурста безнең кече җитештерүчеләр катнашсын өчен тырыштык. Чөнки алар өчен Россия дәрәҗәсендә танылу алу киләчәк үсеш өчен зур драйвер булачак", - дип хәбәр итте беренче урынбасары.

Ул татарстанлыларны «Россия тәме»конкурсында республика брендларына ярдәм итәргә чакырды.

«Россия тәме»сайтында Татарстанның 22 номинацияләнгән брендының берсе өчен тавыш бирегез. Халык тавыш бирү 2 декабрьдә тәмамланачак.

Белешмә: «Россия тәме» төбәк брендларының беренче милли конкурсы Россия Федерациясе Президенты В.В. Путин кушуы буенча Россия Федерациясе Авыл хуҗалыгы министрлыгы тарафыннан оештырылды. Аның төп максаты-кулланучыларны Россиянең зәвыкларының күптөрлелеге белән таныштыру һәм төбәк туклану продуктлары брендларын үстерү потенциалын күрсәтү. Конкурс АПК үсешенең яңа драйверларын булдырырга, шул исәптән кече җитештерүчеләргә ярдәм итәргә, авыл территорияләрен һәм агротуризмны үстерергә мөмкинлек бирәчәк. Конкурс нәтиҗәләре декабрь уртасында игълан ителәчәк, 8 номинациядә финалистлар билгеләнәчәк.

Татар версиясе яңалыклар: https://agro.tatarstan.ru/tat/index.htm/news/1872333.htm

Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы матбугат хезмәте